
![]() |
|
Maria Cecilia og Silverio med sønnen Josue.
|
”Dette er min mulighet”, svarer Silverio Allaico nå jeg spør hvorfor han vil gå på bibel- og lederkurs. Han er 27 år og utdanna dyrlege. Han er gift med Maria. De har en sønn. ” Mange av lederne i kirka vår, begynner å bli gamle” sier Siverio. ”Det er på tide at vi litt yngre tar mer ansvar, men da må vi forberede oss. Sammen med familien min, har jeg gått i kirka i mange år. Men jeg ønsker å lære mer om hva jeg tror på og få hjelp til å praktisere det”.
”Og så har jo Felipe Guaman studert tre år på det lutherske seminaret SETELA i Bolivia. Jeg har lyst til å høre hva han har lært. Hadde det ikke han vært for at han er en av lærerne, så hadde jeg kanskje ikke begynt?” legger Siverio til med et lurt smil
Maria Cecilia ønsker å dele med familien.
Kona til Silverio, Maria, har sitt parksisår i forbindelse med sykepleieutdannelsen. Hun kommer derfor hjem bare i helgene. Men lørdagsmorgen kl 08.00 stiller hun til undervisning. Jeg spør henne om hvorfor hun velger å prioritere å bruke ei helg i måneden til bibelskole når hun er borte hele uka. Hun svarer at hun er den eneste evangelsike kristne i sin familie (i Silverio sin familien er de fleste kristne). Hun lengter etter at også familien hennes skal kjenne Jesus. Derfor ønsker hun å lære mer for å dele med dem
Ettårig bibelkurs.
IBLEs satsing i kichwasammenheng er etter ønske fra kirka. Kichwakirka spurte for noen år siden Normisjon om å få hjelp til nysatsing på bibel- og lederopplæring (tidliger har de jo hatt forskjellige program). Så da fikk vi, Rannveig ogAtle Ølstørn, mulighet til å være med på dette.
Etter et år med planlegging , var det oppstart helga 26.-27 mars. Åpninga ble marker med sang av kirkas damekor, dans av ei ungdomsgruppe og hilsener både fra IBLEs nasjonale ledelse og kichwakirkas nasjoanle og regionale ledelse. Ingrid Staume (voluntør) hadde stabla på beina gode musikere som leda allsangen.
Bibelkursene er et sammarbeid mellom IBLE (bibelinstituttet) og IELIE (kichwakirka). Kurset består av 3 moduler med 62 timer undervisningstimer hver. Planen er at de tre modulene skal gjennomføres parallelt i de tre fylkene IELIE har menigheter i løpet av 2010. Og så bygges det videre ut neste år.
President og sekretær.
![]() |
|
Antonio Loja.
|
Blant studente finner vi både Manuel Palchisaca, som er leder i styret i kichwakirka i Cañar fylke, og Antonio Loja som er sekretær. Manuel kommer litt seint, men han har ikke forsovet seg. Han måtte ha kyrne sine ut på beite før han kom. Han stod opp før kl 04.00 og er litt trøtt. Av og til må han stå for å holde seg våken. Han fikk ikke mulighet til å være med på bibelkursene (ILQ) som var for over 10 år siden, så nå vil han være med på dette.
Antonio er litt usikker på hva som er hans nådegave og oppgave i kirka. Nå er han sekretær i styret, men han trekkes både må organisering, sjelesorg og undervisning. Så disse to åra ønsker han å bruke til å ”høre” hva Gud vil med ham. Vi har mange utfordringer i kirka vår, men sammen kan vi ta tak!
Rosa (19) er alenemor
og aktiv i ungdommenes dansegruppe. Foreldra reiste til USA for mange år siden. Hun vokste derfor opp hos bestemor. Nå ønsker hun å bli bedre kjent i Bibelen og hjelpe til i sin lokale menighet. Skal jeg dele evangeliet med familie og naboer, må jeg jo vite hva jeg snakker om!
Jhonatan (17) og Jose Luis (23)
kommer fra samme lokalmenighet (Charcay). De ønsker begge å forberede seg for å dele og hjelpe til i loklameningheten og i ungdomsarbeidet. Jhonatan legger til, ”jeg ønsker å komme nærmere Jesus slik at de andre kan se Jesus gjennom meg”
Del på Twitter

Etter årets andre kvartal viser tallene at prosjekt Radio Dumka i India har størst gaveøkning av alle Normisjons internasjonale prosjekter. Det skyldes en større kampanje for prosjektet. Verst står det til med prosjektene i Aserbajdsjan som ligger nesten 400 000 kroner dårligere an enn på samme tid i fjor.


Se den sterke filmen fra steinindustrien i India, og hjelp Normisjon med å gi menneskene her et verdig liv.

Normisjon: Tlf: (+47)23 30 10 00
Besøksadresse: Linstows gate 3, 0166 Oslo (se kart) | Har du tips til nettsidene? Kontakt oss på tips@normisjon.no | Redaktør: leif.gunnar.vik@normisjon.no