Foto: Bøhler
Landsbysjefen og venner i Okhaldhunga samlet rundt en av 25 søppelkurver. Denne har fått plakaten, ”Ren landsby - Gjør det sjøl”
 
 

Miljøkamp i Okhaldhunga

Ved Okhaldhunga sykehus, som støttes av Normisjon, i landsbyen Sobru i Nepal, har de gjennomført en stor miljøaksjon og kan nå erklære at landsbyen er ren.


I landsbyen Sobru i Nepal ligger Okhaldhunga sykehus, en barneskole og en helseskole. Ansatte og elever her kjøper lunsj i de små tesjappene i landsbyen og har hatt som vane å kaste emballasjen, papir og plastikk, rett på bakken. Nylig ble det gjennomført en stor miljøaksjon i Sobru som nå kan erklæres som ren. 

Godt eksempel
I vår besøkte Nordfjord folkehøgskole Okhaldhunga sykehus i forbindelse med deres støtteaksjon for sykehuset. Elevene derfra reagerte på forsøplingen av landsbyen og gikk foran med et godt eksempel da de begynte å rydde opp.
Det inspirerte Sobrus skoler, staben ved sykehuset og landsbyrådet. 
   - Kurver ble flettet, plakater malt og vi satte opp 25 kurver med slagord for miljøet, sier Normisjons utsending ved Okhaldhunga sykehus, Kristin Bøhler.
70 mennesker fra skoler og landsby var med på å rense stier og skråninger for store mengder søppel.
 

51499DirektaarTukplukkersaappelnett.jpg
Sykehusdirektør Tuk Bahadur går foran
med et godt eksempel og samler søppel sammen med en student.

Miljølunsj
Kristin Bøhler sier at noe av årsaken til at Sobru har vært så forsøplet ligger i at 150 barn spiser sin kjeks-/nudelpakke hver dag. Det er en særdeles lite sunn matpakke og en stor utgift for foreldrene. Derfor har

staben fra ernæringssenteret ved Okhaldhunga sykehus laget fine matpakkeposer til alle barna med en smakebit av sunn matpakke bestående av ristede soyabønner og hvetekorn.
Billig og sunn fattigmannskost ble løftet fram med hjelp av dukken Prem Bahadur (se bildet under.) Oppskrift: En håndfull soyabønner + en håndfull korn = Matpakke.
 

51501NyogbedrematpakkemedPremBahadurnett.jpg
Entusiastiske barn viser fram sine nye miljøvennlige
matpakkeposer.

Gi en gave til prosjektnr 114.98.847 Okhaldhunga sykehus her.

Årlig budsjett for Normisjon kr  375 000.

 

51500Skoleeleverplukkersaappelnett.jpg
To ivrige skoleelever plukket søppel.Etterpå feiret alle en ren landsby med te og snacks.

Filer:

Miljøvennlig matpakke Foto: Bøhler
Søpelaksjon Foto: Bøhler
Direktør plukker søppe. Foto: Bøhler

Utskriftsvennlig funksjon
Del Twitter Del på Twitter

Kommentarer:

Prosjekter i Nepal
prosjSpalte1Skille
 
prosjNyttBunn prosjNyttTopp Nyheter

01.03.2013

Ga Sharmillas mamma håp

Les mer ...
09.02.2013

Satser på kvinner

Les mer ...
07.01.2013

Denne gutten vil vi gi til

Les mer ...
18.10.2012

Jobber mot døden

Les mer ...
15.10.2012

Høstrapport fra Okhaldhunga 2012

Les mer ...
25.04.2012

Vårrapport Okhaldhunga

Les mer ...
28.10.2011

Mistet barnet

Les mer ...
13.10.2011

Høstrapport fra Okhaldhunga

Les mer ...
 
Vis arkiv
Budsjett 2013:
kr 1 100 000
Gaver hittil i år:
kr 153 401

Støtt prosjektet:

Barnehelse/ernæring Okhaldhunga

Gi med kort
Bli fast giver
 
Andre måter å engasjere seg eller
støtte vårt arbeid i Nepal

Kontaktperson

Kristin Bøhler 
Kristin Bøhler
Direktør

Ressurser fra Nepal på

Forige Neste
En reise i Nepal
M4V | 10.01.2013
Tuberkulosebygningen får tak
JPG | 15.11.2012
Gravemaskin på tomten
JPG | 15.11.2012
Steinarbeidere
JPG | 15.11.2012
Bygningen reises
JPG | 15.11.2012
Se flere ressurser fra Nepal

Normisjon: Tlf: (+47)23 30 10 00 | normisjon@normisjon.no | Bank: 1503.02.13537 | Org.nr 860 474 522 | Postadresse: Postboks 7153, St. Olavs plass, 0130 OSLO
Besøksadresse: Linstows gate 3, 0166 Oslo (se kart) | Har du tips til nettsidene?  Kontakt oss på tips@normisjon.no | Redaktør: leif.gunnar.vik@normisjon.no