De siste to ukene har 224 deltakere og 77 ledere vært på adventsleir i regionen vår. Juleverksted, uteaktiviteter, underholdningskveld, møter og sang har vært gjennomgående på alle leirene.

Ingen jul uten Jesus

Tema på adventsleirene pleier å være jul. På leiren som var på leirstedet Horve Ungdomssenter kom dette fokuset ekstra godt frem på samlingene i møtesalen. Fredag kveld snakket Acta-leder Margrethe Sundvoll Aagenæs om gjeteren som lette etter den ene sauen og at Gud sendte Jesus i julen fordi Han elsker oss så høyt, akkurat slik som gjeteren elsker sauen sin. Lørdag formiddag hadde Emilie Urstad Aasland med seg en stor pose med ting som deltakerne kunne forbinde med jul, og hun spurte deltakerne hva de tenkte på med jul. Gaver, nisser, kalendere, Jesus og mye mer kom frem. Emilie satte tingene som ble nevnt frem på et bord, og tok deretter vekk en og en ting. Til slutt stod bildet av Jesusbarnet igjen. Dette illustrerte at jul uten Jesus har ingen mening. Vi kan feire jul uten alle de andre tingene, men ikke uten Jesus. Søndag formiddag ble det første adventslyset tent, og Margrethe hadde med seg en adventskalender med fem luker som fortalte om hvordan Gud har hatt en plan for Jesu fødsel, fra det gamle testamentet til det nye testamentet. Og vi venter spent på når luke nummer 5 «himmelluken» åpner – når Jesus kommer igjen.




Ungdommene prøver seg i nye roller
På adventsleir 2 på Stemnestaden leirsted ble det prøvd ut nye ting, deriblant smågrupper og tacofest. På de fire møtene på leiren ble det lagt opp til smågrupper etter andaktene. Deltakerne gikk sammen med sin romleder og fikk utdelt spørsmål knyttet til andaktene som de skulle snakke om. Dette var første gang på mange år at smågrupper ble brukt på leir på Stemnestaden, og det ble en lærerik opplevelse for mange: deltakere som ikke var vant til å prate om andaktenes relevans inn i eget liv, ungdomsledere som ledet smågrupper for første gang, og andaktsholdere som fikk se hvilket potensial det kan ligge i smågrupper fremover.

To som stod i bresjen for tacofest var ledertrenerne Maren Gramshaug Dahl og Mathias Hansen. De kledde seg ut, pyntet og skapte meksikansk stemning under lørdagens taco. En ledertrener på leir har ansvaret for å ta vare på, veilede og trene opp romlederne, en slags «leder for lederne». De to ledertrenerne hadde ansvar for 12 yngre ledere, og flere av de var ledere på leir for første eller andre gang. Maren og Mathias har selv vært med som romledere de siste 4-5 årene, og dette var første gang de var ledertrenere. Både dem selv og Acta-ansatt Elise F. Helle, som har fulgt dem de siste årene, har merket en utvikling i lederstilen deres.
«Jeg tør å ta mer plass på leiren nå enn for 5 år siden. Det var slitsomt å være ledertrener fordi man skal passe på at de andre lederne tar ansvar for barna. Det var lettere sagt enn gjort, så når dette var første gang som ledertrener var det fint at ekteparet Elise F. og Jakob Helle var der. Før pleide jeg å spørre de eldre lederne om spørsmål angående leir eller hva enn. Nå føler jeg det er de yngre som spør meg, særlig jentene,» sier Maren.
Mathias innrømmer at da han var yngre, snek han seg lett unna ryddingen på leir. Denne helgen var det derimot Mathias selv som frivillig tok på seg ryddeansvaret og dro med seg de andre lederne for å rydde etter juleverksted, bønnevandring og etter leirslutt.
Ledertrening er en viktig del av det å drive leir, og vi imponeres stadig av ungdommer som velger å gå ut av sin komfortsone og utfordre seg i nye roller. Vi er takknemlige for å kunne være en del av ungdommenes lederutvikling, og vi jobber hele tiden for å hjelpe lederne å finne de rette oppgavene for seg. Det gis en ekstra motivasjon i arbeidet hver gang vi får høre at vi har lykkes med dette, som vi bl.a. fikk høre fra en av lederne på Stemnestaden: «Tusen takk for at dere utfordret meg til å lede møte! Jeg hadde aldri meldt meg til å være møteleder selv og jeg trengte å få øve meg på å snakke foran så mange mennesker, så jeg er takknemlig for at dere utfordret meg.»

