En god start

Et godt utgangspunkt for skolegang er viktig, og ICC, Normisjons samarbeidspartner i Kambodsja, satser blant annet på drift av førskoler i utkantstrøk. 

18. januar 2019
Tekst ICC/Sigrid Rege Gårdsvoll

Foto ICC

De siste 25 årene har utdanningssystemet i Kambodsja blitt gjenoppbygd etter at det ble nærmest totalødelagt under Pol Pot-regimet. Utenom den ordinære skolestrukturen ønsker det kambodsjanske utdanningsdepartementet at så mange barn som mulig også skal få mulighet til å gå i førskole, for å få en god start på læringen.

Førskoledrift har vært en av hovedpilarene i International Cooperation Cambodias (ICC) FAST-prosjekt, som har som mål å forandre familier og skoler i avsidesliggende strøk i Kambodsja. 

I Svay Rieng-provinsen har elleve førskoler blitt startet siden 2012, og tre til er under oppføring, bekostet av midler samlet inn av foreldreutvalg i de ulike skolekretsene. Driften finansieres blant annet gjennom FAST-prosjektet. 

– To av disse førskolene er sertifisert av utdanningsdepartementet, som har trettitre kriterier for en slik sertifisering, og flere av de andre jobber også med å få på plass denne, sier Has Thoeun i ICC. 

Vi ber for: Elever og lærere i Kambodsjas førskoler

Du kan gi en gave til dette prosjektet nå ved å trykke på denne lenken.

Teksten sto opprinnelig på trykk i Ferskvare 4/2018

Relatert innhold

Ryfylkes eldste bedehus blir freda

Bedehuset Bethel, det fyrste bedehuset på Finnøy i Rogaland, blir no freda. – Og, hugs freda! Ikkje avskilta, seier styreleiar Tor Øyvind Skeiseid.

Read article "<strong>Ryfylkes eldste bedehus blir freda</strong>"

Normisjon på flyttefot

Normisjons-eiendommen i Staffeldtskvartalet i Oslo skal bygges om og utvides. Til sommeren må derfor all aktivitet flyttes til andre lokaler for en periode på rundt to år.

Read article "Normisjon på flyttefot"

Fremskritt i Benagaria

Benagaria-prosjektet i India har gjort store fremskritt denne høsten og vinteren. Formelle samarbeidsavtaler er nå signert, og prosjektet har gått inn i sin oppstarts- og utviklingsfase.

Read article "Fremskritt i Benagaria"