Marit har hjerte for Tsjekkia 

Marit, Bietka og Kamča på leir med ungdomsgruppa fra Český Těšín nå i august.

Marit Delin (24) fra Grimstad har et hjerte for Tsjekkia. Fram til neste sommer skal hun være volontør i landet, og er den første fra Normisjon som går inn i en slik oppgave i Tsjekkia. 

Tekst: Arne Sæteren – foto: Marit Delin / Oda Wegner Bjørntvedt – publisert 16.09.2025 

Marit Delin forteller at hun har vært med på teamturer til Tsjekkia seks ganger tidligere. Nå tar hun ett års pause fra lærerstudiet i Bergen og skal bo i byen Třinec, øst i Tsjekkia i et helt skoleår.  

– Blir det tid til våren, skal jeg prøve å studere KRLE-faget på nett, men nå må jeg lære meg tsjekkisk. Jeg kan noen ord og vendinger på tsjekkisk, men ikke nok til å føre en samtale. Nå foregår det meste på engelsk, men få voksne og eldre kan engelsk, forteller hun. 

Føler meg velkommen 

Marit har fra første dag følt seg velkommen. Til tross for mange turer til landet har hun aldri vært i byen hun nå er bosatt i. 

– Jeg opplever at tsjekkerne tar gjestfriheten til et nytt nivå, langt over det jeg er vant til fra Norge. De er veldig åpne av natur og inviterer meg hjem til seg eller ut for å spise lunsj. Da jeg kom hit, hadde jeg ikke noe sted å bo. Men jeg fikk tilbud om flere steder å bo før jeg i september kunne flytte inn der misjonsorganisasjonen (EC MISE) hadde ordnet et sted jeg kunne bo. I dette huset bor også menighetens to pastorer med sine familier, forteller hun. 

Som volontør har ikke Marit lønn, verken fra Normisjon eller menighetene hun skal arbeide i. – Jeg skal leve på sparepenger og bidrag fra støttespillere i Norge. I sommer jobbet jeg en del og mye av lønna har jeg spart til oppholdet her, forteller hun. 

Tsjekkias bibelbelte 

Byen Marit bor i, Třinec, er en by med rundt 33 000 innbyggere, men hun skal også være engasjert i menigheter i andre byer i området, et område hun betegner som Tsjekkias bibelbelte. 

Det er korte avstander mellom byene der og flere menigheter tilhører samme kirkesamfunn, SCEAV, så det er derfor det er tett samarbeid mellom dem. En av de andre byene Marit blir engasjert i, er Ostrava, der det bor mange studenter.  

– Der er det ei kristen studentgruppe og jeg skal være et bindeledd mellom studentene og den lokale menigheten. Ønsket er å få flere studenter til å være med på gudstjeneste på søndagene. Da vil de som ikke reiser hjem i helgene, få et åndelig fellesskap i helgene, forteller hun. 

Ikke en ekstra byrde 

Marit Delin er tilknyttet organisasjonen EC M.I.S.E, og noen av hennes oppgaver er å være en ressurs i arbeidet som allerede eksisterer. Rett etter at hun kom til Tsjekkia i slutten av august, var hun med to ungdomsgrupper på leir.  

– Selv om jeg ikke kan tsjekkisk, følte jeg meg veldig inkludert. De byttet på å oversette til engelsk og lagde ei engelskspråklig gruppe for bibelstudier. Jeg følte ikke at jeg ble en ekstra byrde for dem. 

 Joanna Gaura (t.v.) og Marit Delin ved Velhartice slott. Joanna og Marit skal starte bibelgruppe for jenter i kirken i Český Těšín. 

Marit forteller videre at alle oppgavene hennes ikke er avklart ennå, men en av dem er at hun skal undervise 3. til 8. klassinger i engelsk på en kristen skole. Ellers skal hun blant annet lede ei bibelgruppe for tenåringsjenter.  

– Dette skal jeg gjøre sammen med ei god tsjekkisk venninne sier hun. 

Tsjekkiske ungdommer 

Det første spørsmålet om å bli med til Tsjekkia fikk Marit i 2017/18, men da passet det ikke for henne. I 2022 da hun var miljøarbeider på KVS Lyngdal fikk hun en ny sjanse. Da var hun og søsteren, Torill, ledere for et team med elever fra skolen. Turen gikk da til byen Český Těšín, der de var sammen med et team med tsjekkiske ungdommer.  

– Da spørsmålet om å bli med kom på nytt, kjente jeg at dette skulle jeg være med på. Jeg har fått et hjerte for menneske i Tsjekkia og deres måte å drive misjon på. Gud la det på mitt hjerte, forteller hun og fortsetter: 

– I fjor høst ble jeg stadig minnet på om å reise til Tsjekkia, og om å bli litt lenger i landet for å bli bedre kjent med menneskene der og å lære meg språket. 

Tok imot Jesus 

På spørsmål om det er noen opplevelser som har gjort sterkt inntrykk på henne, forteller Marit om ei jente som de møtte første gang for et par somre siden: 

– Hun var ikke kristen da vi møtte henne på en av våre teamturer, og da vi traff henne igjen et år senere, fortalte hun at hun hadde møtt et spesielt fellesskap da hun første gang kom til kirka under Mission Week. Det førte til at hun fortsatte å komme til ungdomsgruppa i menigheten, og der ble kjent med Jesus og tok imot ham. Det var sterkt å høre. 

Marit Delin har vært i Tsjekkia seks ganger tidligere, her fra en teamsamling i Návsí i 2024. Fra venstre: Marit Delin, Brayden Yoars og Helena Bakkehaug Karlsen. Bilde er tatt av siste norske teammedlem, Oda Wegner Bjørntvedt.

Teamturene som Marit har vært med på til Tsjekkia går under konseptet Mission Week, i regi av Misjon i Europa. Noen av dem er koblet til Åpen verden i regi av Normisjon og Acta. Korttidsteam sendes og mottas på kryss og tvers av Europa, og neste sommer inviteres det igjen til slike turer.  

– Jeg håper oppholdet mitt i Tsjekkia nå kan bidra til å styrke dette arbeidet og være brobygger mellom Norge og Tsjekkia. Det at jeg blir kjent med unge, kristne ledere, håper jeg kan gjøre samarbeid mellom de to landene lettere, avslutter Marit Delin.