GOFORIT 2025

5. juni går startskuddet for Østfold-delen av denne turmarsjen. Vi ser fram til noen spennende dager som setter fokus på misjon og utsendte misjonærer fra vårt distrikt – på tvers av organisasjon- og kirketilhørighet. Marsjens egentlige oppstart skjer på Røyken den 30. mai, og via Oslo og Follo ankommer turfølge til Askim stasjon den 5/6 ca. kl. 9:45. Vi håper å få til en verdig mottakelse på stasjonsområde, og at mange Østfoldinger vil koble seg på til turen. Om dette gjelder å gå med opp til Normisjonshuset, eller om man blir med videre til Mysen, eller på resten av turen, ja, det er opp til den enkelte. Det er viktig å si at Østfoldinger selvfølgelig er velkomne til å bli med allerede fra Røyken den 30/5.
På Normisjonhuset i Askim kl. 10:15 blir det offisiell start for Østfold turen, og vi kan se fram til et variert program. Vi får besøk av Bolivia-utsendinger Anne Karin og Nils Atle Krokeide bosatt på Spydeberg. I tillegg kommer Roger Gihlemoen, en norsk film-animatør fra Knapstad som tidligere har vært NLM-utsending til Tanzania, men som nå jobber i NLM med et meget spennende filmprosjekt. Avgang fra Normisjonshuset blir kl. 12, og vi håper da vi har fått en kvalifisert snorklipper på plass.
Klokken 18 den 5.juni inviterer vi til mannekengoppvisning og Bangladesh-kveld på Galleri Normisjon på Mysen. Landansvarlig for Bangladesh i Normisjon – Mirjam Artmark Aanensen med flere deltar, og vi inviterer til pølsefest.
Fredag 6. juni blir det besøk i Skogstjerna natur og menighetsbarnehage på formiddagen. Strikke og skravle-gruppa på Heia inviterer til lunsj, og på ettermiddagen får vi omvisning på Kaaen sag og mølle. Klokken 19 blir det misjonsfest på Holøsåsen Misjonshus med sang og musikk ved Anne Marit og Morten Svenneby. Disse forteller også fra misjonsarbeidet i Chopda – India. Denne kvelden får vi i tillegg servert en meget spennende misjonshistorie med utgangspunkt fra Rød Herregård i Halden. Vi avslutter kvelden med pizza.
Lørdag 7. juni starter med en transportetappe med bil mellom Rakkestad og Hafslundsøy kirke. Som alle andre dager starter vi dagen med en morgensamling kl. 10, og deretter går turen mot Sarpsborg sentrum. Vi svinger først innom Borgarsyssel museum, så går vi videre til Sarpsborg Torg. Der arrangeres det Himmelske dager, og vi slår oss sammen med disse og inviterer alle til diverse aktiviteter på torget. Kvelden avsluttes med sommer-fest ved Visterflod’s bredd hvor vi får leirbål-stemning (dersom lovlig med bål) med mye sang, misjonshistorier og grillmat. Turfølge overnatter på Haugetun folkehøyskole.
Søndag 8. juni – 1. pinsedag starter med Familiegudstjeneste i samarbeid med DELK på Hauges Minde. Rakstingen Kristian Sletner taler, og etter gudstjenesten blir det åpent museum og diverse aktiviteter på området. Her blir det også mulighet til å kjøpe en enkel middag. Siste etappe av turen går til Bethel i Fredrikstad. På denne etappen som vi kaller Sjarmøretappen blir det noen familievennlige oppgaver man blir utfordret til å løse. Programmet for avslutningsmøte er ikke helt klart i skrivende stund, men vi jobber for at dette skal bli både Pinsefest og en verdig avslutning av det vi tror skal bli noen flotte dager med misjon i fokus.