Liv endres gjennom yrkesskolen

Sita er nå ansatt, og har selv fått god hjelp på yrkesskolen.

I hjertet av Jharkhand, India, gir Lahanti Institute of Multiple Skills (LIMS) ungdom og kvinner fra fattige og marginaliserte lokalsamfunn mulighet til å bygge seg en ny fremtid. Gjennom praktiske kurs og yrkesopplæring får deltakerne ferdigheter som gir både håp og arbeid.

Tekst: Normisjon – Foto: Normisjon – Publisert: 14.10.2025

Her er noen av hovedresultatene for første halvår av 2025:

  • 462 ungdommer og kvinner har deltatt på ulike kurs (målet for hele året er 750).
  • 361 har fullført opplæringen, hvorav 267 kvinner.
  • 231 har fått arbeid eller skapt egen inntekt, særlig innen bambushåndverk, soppdyrking, søm og datakunnskap.
  • 27 nye miljøvennlige produkter ble utviklet – alt fra møbler til kurver og vesker laget av naturmaterialer.
  • Over 480 bønder fikk opplæring i bambuplanteproduksjon, som gir langsiktig inntekt.
  • Det er inngått nye partnerskap med nasjonale institusjoner for å utvide tilbudet.

Historier som gir håp

Bak tallene skjuler det seg sterke menneskefortellinger.

  • Sadhushree fra landsbyen Kulkullidangal levde tidligere av tungt dagsarbeid med uforutsigbar inntekt. Etter opplæring i soppdyrking har hun nå en stabil inntekt på opptil 120 000 rupier per år. Hun har ikke bare sikret skolegang for barna sine og renovert hjemmet – hun har også lært opp og ansatt 10 andre kvinner i landsbyen!

  • Nagma (23) drømte om utdanning, men hadde ingen midler. Etter kurs i datakunnskap og søm startet hun egen systue. Med enkle oppdrag tjener hun nok til å forsørge seg selv – og har finansiert sin egen bachelorgrad.
Rahul har fått god hjelp fra yrkesskolen.

Mer enn kurs – et fellesskap i vekst

Det er ikke bare ferdigheter som læres. Deltakerne får opplæring i entreprenørskap, likestilling, økonomiforståelse og samarbeid. Besøk fra skoler og universiteter har skapt stolthet og inspirasjon, og flere nye kursmoduler er utviklet, blant annet innen hotellfag, skjønnhetspleie og økologisk landbruk.

Tre studenter som har gått kurs.

En varig forandring

Normisjon og ESAF Foundation har i 15 år stått sammen om å bygge LIMS. I dag ser vi fruktene: hundrevis av unge og kvinner som ellers hadde hatt få muligheter, står nå på egne ben. Noen har fått jobb, andre har startet små virksomheter, og mange har fått en ny tro på fremtiden.

Takk til alle givere som gjør dette mulig! Sammen gir vi flere unge og kvinner nøkler til et verdig og selvstendig liv.

Gi en gave til arbeidet her!

Les mer om vårt prosjekt, Håp gjennom utdanning i India, her!

Relatert innhold

Publisert: 12. oktober 2025

En vei ut av fattigdom

Å komme seg ut av fattigdom handler ikke bare om å få mat på bordet. Det handler også om trygghet, tid med familien og håp for fremtiden.

Read article "En vei ut av fattigdom"
Publisert: 10. oktober 2025

«Alt dere gjorde mot én av disse mine minste…»

De utarmer ikke jorda selv, men på grunn av oss andre som overbelaster kloden, betaler de prisen. Les mer om det livsforvandlende arbeidet i Nepal.

Read article "«Alt dere gjorde mot én av disse mine minste…»"
Publisert: 8. oktober 2025

Takker ja til seks nye år

Generalsekretær Kjetil Vestel Haga har fortsatt mer igjen å utrette i Normisjon. Nylig ble hans åremål forlenget.

Read article "Takker ja til seks nye år"