Nytt misjonssenter i ukjent, men historisk gate 

Kjetil Vestel Haga, generalsekretær i Normisjon, over krateret der ei boligblokk og kontorfløy fra 1980 stod. Her skal det blant annet bygges ei ny boligblokk.

Spør du tilfeldige personer på gata i Oslo om hva de forbinder med Staffeldts gate, er svaret sannsynligvis ingen ting. Spør du derimot en person innen Kristen-Norge er sannsynligheten for et positivt svar langt større. 

Tekst: Arne Sæteren – foto: Arne Sæteren og Kjetil Vestel Haga – publisert: 29.09.2025 

Avisa Oslo hadde nylig en stor artikkel på sine nettsider om utbyggingen der, og det ble ikke lagt skjul på at Staffeldts gate er lite kjent i hovedstaden. Avisa mener dette er «gata som ingen bruker».  

«Staffeldts gate er veldig trist i dag. Personlig har jeg ubevisst tatt omveier for å ikke gå gjennom her … Men målet er at Staffeldts gate skal bli den veien du har lyst til å ta», sier Erik Bull-Hansen, daglig leder i Normisjon eiendom til Avisa Oslo. 

En sjelden gave 

– Det er en fantastisk mulighet Gud nå legger i hendene våre. Å kunne realisere et slikt misjonssenter er en sjelden gave. For det er ikke bygningene i seg selv vi først og fremst skal forvalte, men menneskene som skal fylle dem – elever, menigheter og lag fra hele landet, som sender sine unge til hovedstaden, supplerer Kjetil Vestel Haga, generalsekretær i Normisjon. 

Staffeldts gate i Oslo har siden 1922 vært symbolet på norsk lekmannskristendom og har blitt kalt «pietismens høyborg». Nå skal kvartalet mellom Staffeldts gate, Sven Bruns gate og Linstows gate utbygges og fornyes for fjerde gang. Byggearbeidene, som skal være ferdige om to år, er antagelig de største i kvartalets historie. Denne gangen er kostnadsrammen 900 millioner kroner. Den til nå største utbyggingen i kvartalet var byggingen av Storsalen og Indremisjonshotellet. Ved byggestart i 1933 ble kostnadene kalkulert til 822 000 kroner. Regnes det om til dagens kroneverdi, tilsvarer det vel 42 millioner kroner. 

Bygningene som ikke er revet er nå ribbet innvendig, og Kjetil Vestel Haga er her inne der bibelskolen i sin tid hadde salonger og som høgskolen senere brukte til lesesal.

De eldste er best 

Kjetil Vestel Haga siterer Winston Churchill, statsminister i Storbritannia under siste verdenskrig, når han omtaler byggingen rett ved Slottsparken: «Først former vi våre bygninger, så former bygningene oss», og fortsetter: 

– Gjennom generasjoner har vi fått nyte godt av de bygningene våre forfedre reiste. Og det er de eldste som står seg best. Storsalen og Indremisjonshotellet, tegnet av Ove Bang og reist i 1935, samt Bibelskolen i Staffeldts gate fra 1922, fikk begge priser for sin arkitektur – og de står like sterke den dag i dag. Til sammenligning er boligblokken i Staffeldts gate fra 1980 allerede revet, sammen med flere nyere tilbygg. Det er tankevekkende. Tidligere bygde man mer gjennomtenkt, med høyere kvalitet – til og med i tider med trang økonomi. 

Kjetil Vestel Haga (t.v.) og Marius M. Ragnøy, prosjektleder i entrepenørfirmaet Vedal, skuer utover byggeplassen. 

Tenke langsiktig 

Generalsekretæren mener de nå må ta med seg lærdommen fra tidligere byggeprosesser når det nå bygges: 

– Vi tenker langsiktig og bygger med solid kvalitet – både arkitektonisk og funksjonelt – slik at byggene våre skal stå seg mot fremtiden. Ikke ekstravagant, men formålstjenlig og med et varig perspektiv. Drømmen vår er at bygningene i møte med en ny tid skal romme et misjonssenter for fremtiden, sier han og fortsetter: 

– Får vi til en helhetlig bygningsmasse som gir plass til skole, mangfoldig menighetsarbeid for alle generasjoner, gode arbeidsplasser der folk trives, og sterke muligheter for samhandling, da legger vi grunnlaget for et kraftsenter for misjon midt i hjertet av Oslo. Prosessen med utforming og samarbeid er godt i gang, og vil fortsette i tiden fremover, forteller han. 

Noe består – noe endres 

Når Kjetil Vestel Haga tenker på hvilke bygninger som blir bevart og hvilke som blir revet og erstattet med nye, får han assosiasjoner til hvordan en organisasjon som Normisjon endrer seg. 

– Mye er verdt å ta vare på, mens noe fungerer ikke etter hensikten lenger. Disse må erstattes med noe nytt, tilpasset dagens samfunn. Arbeidsformene endrer seg i takt med samfunnsutviklingen, mens vår basis står fast, avslutter Kjetil Vestel Haga. 

Landsstyret i Normisjon var på befaring på byggeplassen under møtet i september. Her representert ved Hallgeir Solberg (t.v.), styreleder og Stian Lavik, styremedlem.

Relatert innhold

Publisert: 6. oktober 2025

Kallet først

– Jeg har hele tiden vært drevet av et kall, sier Gjertrud Kirkemyr. Samtidig bedyrer hun at hun ikke finnes det spor from.

Read article "Kallet først"
Publisert: 5. oktober 2025

Drømmer om planting

Håkon Johannes drømmer om menighetsplanting for Normisjon i Østfold. Bli bedre kjent med hans drøm og plantereise!

Read article "Drømmer om planting"
Publisert: 30. september 2025

20 års erfaring som ungdomsleder

– Jeg er litt overrasket over meg selv, at jeg etter så mange år som leder i en ungdomsorganisasjon, takket ja til å bli leder i en annen ungdomsorganisasjon, sier Hans Kristian Skaar, ny daglig leder i Acta.

Read article "20 års erfaring som ungdomsleder"