Acta bibelskole skifter navn

IMI-kirkens bibelskole, Acta i Stavanger, skifter navn. Fra skoleåret 2026/27 blir det nye navnet Impuls bibelskole.

Tekst: Arne Sæteren – foto: Eivind Horne og Impuls bibelskole – publisert 10.12.2025 

Navneendringen er et tydelig signal, både til oss selv og til andre, om at vi ønsker å posisjonere oss og prioritere etter det vi opplever Gud gjør nå, sier Thomas Wilhelmsen, rektor ved skolen, og utdyper: 

– Noe bemerkelsesverdig skjer i den unge generasjonen. Vi ser enda tydeligere tall, tendenser og ringvirkninger internasjonalt, men også i Norge begynner forskning og innsikt å tegne et nytt bilde: Unge strømmer til frimenighetene. Trenden for inn- og utmelding blant unge i Den norske kirke har radikalt snudd. Færre unge i Norge er skeptiske til tro, flere blir kristne, Bibelen selger mer og snakkes om, påmeldingene til kristne ungdomsfestivaler strømmer inn, og kristne friskoler vokser. Også i vårt eget lokale barne- og ungdomsarbeid i IMI-kirken, på våre leirer, festivaler og skoler, er opplevelsen ikke til å ta feil av: Den unge generasjonen vil ha (d)en ekte Jesus.

Egen fordypning

IMI-kirkens bibelskole ble etablert i 1992 og i år 2000 ble IMI-kirkens ungdomsbevegelse, Impuls, et faktum. Høydepunktet for Impuls er en årlig vinterkonferanse, og Thomas Wilhelmsen forteller at disse allerede har et tett samarbeid. 

– Men nå får elevene også en egen fordypning der de kan være med på Impuls sine stabsmøter, være med og bygge opp festivalen fra grunn av og få en tilrettelagt rolle der etter egen interesse og utrustning.

Thomas Wilhelmsen mener skoleendringen ikke er et brudd, eller en retningsendring med historien deres. 

– Tvert imot, så har vi historie for at når vi opplever at Gud gjør noe på et område, så stiller vi oss kompromissløst tilgjengelige for dette. Derfor ga også en navneendring mening nå. Vi skal fortsatt være den samme skolen, med det samme hjertet – men ved å fokusere sterkere på norsk ungdom.

Samstemt om navn og profil

I prosessen med å skifte navn har mange vært involvert. Både skolens styre, Normisjon Region Rogaland, daglig ledelse og Impuls har vært med. 

– I et navn er det naturlig at det ligger mye følelser, men jeg opplever oss helt samstemte om den spissingen av profilen som vi nå legger opp til for neste kapittel, forteller han og legger til at navnet Impuls bibelskole egentlig ikke er en ny ide.

– Forslaget lå på bordet allerede for 20 år siden, men da opplevdes det ikke hensiktsmessig, sier han. 

Thomas Wilhelmsen er rektor Acta bibelskole som np skifter navn til Impuls bibelskole.

Prioriterer unge i Norge

De konkrete endringene til skoleåret 2026/27 innebærer blant annet at skolen vil samarbeide enda tettere enn tidligere med ungdomsbevegelsen Impuls, og at det tilpassede studietilbudet for internasjonale studenter nå settes på pause. 

– Det gjør vi for å prioritere, stå sammen og bringe vårt beste til det Gud gjør blant unge i Norge akkurat nå.

Rektoren understreker at Impuls fortsatt skal være IMI-kirkens menighetsbibelskole. 

– Vi skal også nå ha et hjerte for internasjonal misjon og leve vår hverdag midt i en av Norges største og mest dynamiske kirker og regioner – men altså enda mer spisset for å tjene det som Gud gjør i den unge generasjonen. 

Thomas Wilhelmsen understreker at de som menighetsbibelskole ikke legger opp til at dette blir et «friår» eller å være best innen volleyball.

– Om det er det aller viktigste for deg nå, bør du kanskje se andre steder. Hos Impuls bibelskole og IMI-kirken blir du først og fremst del av et stort miljø som sammen legger alt inn på å følge Jesus dit man opplever han leder. Fra lengsel til liv: Modig. Ekte. Nær, understreker han.

150-årig historie

I 2026 fyller IMI-kirken 150 år. Starten på det som i 1876 fikk navnet Stavanger Indremisjon, sprang ut av et kall til å møte samfunnets og enkeltmenneskers «åndelige og legemlige nød». 

– Dette kallet – og viljen til å følge der man opplever at Jesus leder – har vært grunnlaget for vår reise helt siden begynnelsen. Det var også hjerteslaget da menighetsbibelskolen Acta ble opprettet i 1992, og da ungdomsbevegelsen Impuls så dagens lys i år 2000. Nå opplever vi igjen at Gud gjør noe nytt, avslutter Thomas Wilhelmsen.