– Vi tror Gud har store planer for Bosnia, og vi håper å sende flere team dit for å realisere det som ligger på Guds hjerte der, sier Mary Elizabeth Kolsrud, landansvarlig i Normisjon for Europa/Tsjekkia.

Bosnia er det nye satsingsområdet for Normisjons Europa-arbeid, og i begynnelsen av februar reiste norsk-amerikaneren Brayden Yoars som volontør til dette landet på Balkan.
Brayden Yoars skal være der i tre måneder, og den første uken var også et team fra Norge med.
Starte lovsangsteam
– De var med for å kickstarte oppholdet hans med en Ignite Week (Mission Week) for ungdom. Braydens oppgave er å støtte den lokale kirken i arbeidet med å nå ungdom. Han skal bidra til å starte ungdomsarbeid, bygge fellesskap og undervise ungdom i instrumenter – med mål om å starte et lovsangsteam, forteller Mary Elizabeth.

Kristian Lande er pastor i Norkirken Kristiansand og har bodd i Tsjekkia. Han er i tillegg ansatt i Normisjons arbeid i Europa og forteller at Brayden allerede har startet to bibelgrupper.
Har startet bibelgrupper
– En gruppe med Inas og Mirzad, to unge gutter med muslimsk bakgrunn som nylig har bekjent tro på Jesus. De er del av en stor guttegjeng med bakgrunn fra røffe miljøer. I tillegg til at han har bibelstudier med disse to, bruker Brayden mye tid med denne guttegjengen.
Den andre gruppen er startet sammen med tenåringsjentene Emma og Enna fra menigheten.
– Emma og Enna har fått med tre venner fra strenge muslimske hjem. Alle disse tre ble helt satt ut av de fire første versene fra Efeserbrevet og kom ikke lenger. Gud er vår far!? Han er nådig!? Han gir fred!? Den ene ungdommen fortalte at faren hennes har sagt at han dreper henne om hun forlater islam, forteller Kristian Lande.

Vil sende ut flere team
Mary Elizabeth forteller videre at de i 2026 også skal sende team til Slovakia, i tillegg til Bosnia, Tsjekkia og Latvia.
– Vi skal også inkludere Albania i Normisjons Europa-arbeid. IMI-kirken i Stavanger har gjort mye der de siste årene, og vi skal koble oss på dette arbeidet, forteller Mary Elizabeth.

Team fra Tsjekkia i Norge
Konseptet Ignite Week har vært arrangert en rekke ganger i Latvia og Tsjekkia der team fra Normisjon har samarbeidet med lokale kirker.
Sist høst ble det også arrangert Ignite Week i Vestfold, der et team fra Tsjekkia var med. Dette var et samarbeid mellom Gjennestad videregående skole, hvor gjestene fra Tsjekkia bodde, og Norkirken i Sandefjord.
– Vi hadde tre team i Vestfold som samarbeidet den uka. I tillegg til teamet fra Tsjekkia, var et team fra Gjennestad og et fra Norkirken i Sandefjord med. Dette ble en fantastisk opplevelse som sveiset oss sammen. I både Norkirken og på Gjennestad opplevde vi at det ble tent en gnist, forteller hun.
Nye vennskapsbånd
– Ignite Week ga nytt mot blant oss kristne. Vi opplevede at menigheten fikk et sterkere engasjement for misjon, og på Gjennestad fikk elever tent en tro. Det ble skapt nye vennskapsbånd og tettere bånd mellom skolen og Norkirken, sier Mary Elizabeth og fortsetter:
– Etter denne uken har vi fortsatt relasjonen med elevene på Gjennestad, og vi har i år startet et nytt ungdomsarrangement: Ignite Sandefjord. Elevene på Gjennestad og ungdom i Norkirken leder dette ungdomsmøtet sammen, og de har tre mål fra Ignite Week i høst sammen med tsjekkerne: 1. Tenne tro 2. Tenne mot 3. Tenne felleskap.
Ungdommene eier kvelden
– Ungdommene har forskjellige roller og ansvar. Vi voksne støtter dem, men de eier kvelden. Sammenkoblingen mellom Norkirken og Gjennestad, som ikke var der før Ignite Week, fortsetter, og noen Gjennestad-elever er nå involvert i gudstjenester og andre aktiviteter i Norkirken, forteller Mary Elizabeth og legger til:
– Dette styrker troen til ungdommene både på Gjennestad og i Norkirken. Vårt håp er at de får mot til å nå ut til andre ungdommer som ikke tror på Gud.